-
Renault Captur 1.2 TCe Automat Drag Kamera Navi Bluetooth
2016 | 9 652 mil | Kalmar
5 timmar
119 000 kr -
Renault Captur 1.2 TCe 118hk Zen Värm Sensorer Navi En-bruk
2018 | 2 902 mil | Strängnäs
7 timmar
164 800 kr -
Renault Captur 0.9 TCe 90hk Dynamique 5dr | GPS | Nybes
2015 | 10 360 mil | Karlstad
8 timmar
89 900 kr -
Renault Captur TCe 130 Intens EDC
2021 | 8 038 mil | Segeltorp
9 timmar
189 000 kr -
Renault Captur E-TECH Plugin-Hybrid 160 PHEV Intens A
2021 | 3 562 mil | Segeltorp
9 timmar
249 000 kr 199 200 kr exkl. moms -
Renault Captur Energy TCe 90 Helly Hansen II (NAV/BKAM)
2016 | 13 008 mil | Norrtälje
9 timmar
109 900 kr -
Renault Captur Energy TCe 90 Dynamique 5-d
2014 | 4 885 mil | Ljusdal
12 timmar
109 800 kr -
Renault Captur TCe 90 Zen, Bluetooth, USB och AUX, Easy Link 7tMultimediasys
2021 | 2 847 mil | Västra Frölunda
14 timmar
169 900 kr 135 920 kr exkl. moms -
Renault Captur 1.2 TCe 120hk Värmare Navi Sensorer Välservad
2015 | 10 627 mil | Strängnäs
2 dagar
124 800 kr -
Renault Captur 1.3 TCe EDC Euro 6 Backkamera
2019 | 6 998 mil | Falun
3 dagar
159 900 kr -
Renault Captur 1.3 TCe 150 hk
2019 | 1 000 mil | Linköping
3 dagar
189 000 kr -
Renault Captur TCe 90 Intens III
2022 | 2 212 mil | Ängelholm
3 dagar
199 900 kr 159 920 kr exkl. moms -
Renault Captur E-TECH Plugin-Hybrid 160 PHEV Intens A
2021 | 1 957 mil | Ängelholm
3 dagar
239 900 kr 191 920 kr exkl. moms -
Renault Captur E-TECH Plugin-Hybrid 160 Techno
2023 | 252 mil | Växjö
3 dagar
329 000 kr 263 200 kr exkl. moms -
Renault Captur 1.3 TCe 150hk Energy Kamera Navi Farthållare
2019 | 12 079 mil | Strängnäs
3 dagar
139 800 krBild saknas
-
Renault Captur 1.2 TCE 120HK / AUTOMAT / NAVI / 3700Mil
2017 | 3 700 mil | Fristad
3 dagar
149 000 kr -
Renault Captur 0.9 TCe DYNAMIQUE Navigation 90hk
2014 | 6 474 mil | Malmö
3 dagar
89 900 kr -
Renault Captur E-TECH Plugin-Hybrid 160 PHEV Intens A
2021 | 4 639 mil | Södertälje
3 dagar
224 900 kr 179 920 kr exkl. moms -
Renault Captur E-TECH Plugin-Hybrid 160 PHEV Intens A
2021 | 4 480 mil | Södertälje
3 dagar
224 900 kr 179 920 kr exkl. moms -
Renault Captur 1.2 TCe 118hk Energy Navi Sensorer Keyless
2018 | 8 586 mil | Strängnäs
4 dagar
152 800 kr -
Renault Captur E-TECH Plugin-Hybrid 160 PHEV Intens A
2021 | 2 937 mil | Sollentuna
4 dagar
219 900 kr 175 920 kr exkl. moms -
Renault Captur 1.3 TCe EDC Automat Intense Bose
2020 | 6 100 mil | Ängelholm
4 dagar
199 900 kr -
Renault Captur TCe 90hk Energy Navi Sensorer Drag Välservad
2017 | 8 329 mil | Strängnäs
4 dagar
122 800 kr -
Renault Captur E-TECH Plugin-Hybrid 160 PHEV Intens A
2021 | 3 454 mil | Segeltorp
5 dagar
249 000 kr 199 200 kr exkl. moms
Renault Captur bilar
Renault är ett företag som har en lång och intressant historia. Det franska företaget grundades precis i biltillverkningens början, överlevde två världskrig och har sett en dramatisk utveckling under 1900-talets andra hälft.
Trots alla svårigheter som Renault har gått igenom så har de alltid producerat pålitliga, populära bilar. Från Renault Twingo som populariserade stadsbilen 1992, till Renault Clio som blev Årets bil 2006, och inte minst Renault Captur, som är den bästsäljande suven i Europa sedan den lanserades 2013. Deras bilar har på senare år blivit kända för sin höga säkerhet, men kanske framförallt för sin distinkta, vågade design.
Bröderna Renault och deras tidiga framgång
Den franska biltillverkaren Renault var från början ett familjeägt företag. Det grundades 1899 som Societé Renault Fréres av ingenjören Louis Renault hans två bröder Marcel och Fernand. Deras första bil, Renault Voiturette 1CV, hade byggts bara året innan.
Renault fick sin stora start 1905, när de fick in en stor beställning från en nyetablerad taxifirma. Framåt 1908 hade företaget blivit den största biltillverkaren i landet, och deras bilar hade dessutom blivit populära internationellt. Under samma period började Renault även tillverka bussar och lastbilar.
När första världskriget hade dragit igång började Renault, som så många andra biltillverkare under perioden, även med militär produktion. De tillverkade bland annat ammunition, flygplansmotorer och stridsvagnar till den franska militären. Deras designer var så framgångsrika att Louis Renault belönades med medlemskap i den franska Hederslegionen för sin insats i kriget.
Renault – ärrad av kriget
Renault drabbades hårt av andra världskriget. Louis Renault blev tvungen att producera lastbilar åt nazisterna efter att de hade ockuperat Frankrike. Efter krigets slut blev Louis anklagad för att ha samarbetat med fienden. Han arresterades 1944, och dog sedan i fängelset i väntan på rättegång.
Renault övertogs av den franska staten och produktionen påbörjades under ny ledning. Strax lanserades ett flertal nya modeller, bland andra den nya Renault 4CV, Dauphine och Renault 4 som blev ett kulturellt fenomen i Frankrike.
Renault hade en hel del upp och nedgångar under mitten till slutet av 1900-talet. De lyckades inte riktigt hamna på stadiga fötter förrän företaget återigen privatiserades och genomförde stora ändringar i organisationen mellan 1996 och 2000. Därefter började Renault ändra sin image. De blev snabbt kända för pålitligheten och säkerheten i sina bilar, och dessutom för sin distinkta, vågade design. Under den här perioden lanserades populära bilar som andra generationens Renault Laguna, Renault Modus och Renault Mégane, vilken hittills är den mest framgångsrika bilen i företagets historia.
Modeller av Renault (5035)
-
Renault Clio (1448)
-
Renault Mégane (1092)
-
Renault Captur (757)
-
Renault Zoe (339)
-
Renault Austral (220)
-
Renault Scénic (205)
-
Renault Kadjar (144)
-
Renault Arkana (121)
-
Renault Espace (116)
-
Renault Kangoo (115)
-
Renault Grand Scénic (108)
-
Renault trafic (75)
-
Renault Talisman (63)
-
Renault Trafic (58)
-
Renault Laguna (49)
-
Renault Master (29)
-
Renault Koleos (28)
-
Renault Grand Espace (17)
-
Renault Modus (15)
-
Renault Twingo (12)
-
Renault Twizy (6)
-
Renault 5 (3)
-
Renault 19 (2)
-
Renault Dauphine (2)
-
Renault Express (2)
-
Renault Wind (2)
-
Renault 12 (1)
-
Renault 18 (1)
-
Renault 4CV (1)
-
Renault 6 (1)
-
Renault Alpine (1)
-
Renault Floride (1)
-
Renault Spider (1)
Hitta en Renault Captur till salu i din stad
-
Renault Captur i Örebro
-
Renault Captur i Malmö
-
Renault Captur i Uppsala
-
Renault Captur i Västerås
-
Renault Captur i Halmstad
-
Renault Captur i Linköping
-
Renault Captur i Växjö
-
Renault Captur i Jönköping
-
Renault Captur i Karlstad
-
Renault Captur i Eskilstuna
-
Renault Captur i Haninge
-
Renault Captur i Borås
-
Renault Captur i Helsingborg
-
Renault Captur i Täby
-
Renault Captur i Strängnäs
-
Renault Captur i Göteborg
-
Renault Captur i Mölndal
-
Renault Captur i Norrköping
-
Renault Captur i Segeltorp
-
Renault Captur i Järfälla
-
Renault Captur i Kristianstad
-
Renault Captur i Akalla
-
Renault Captur i Sundsvall
-
Renault Captur i Kalmar
-
Renault Captur i Östersund
-
Renault Captur i Vänersborg
-
Renault Captur i Norrtälje
-
Renault Captur i Strängnäs
-
Renault Captur i Värmdö
-
Renault Captur i Solna
-
Renault Captur i Tyresö
-
Renault Captur i Vallentuna
-
Renault Captur i Spånga
-
Renault Captur i Ystad
-
Renault Captur i Vetlanda
-
Renault Captur i Hässleholm
-
Renault Captur i Trelleborg
-
Renault Captur i Albyberg
-
Renault Captur i Avesta
-
Renault Captur i Knivsta
-
Renault Captur i Upplands Väsby
-
Renault Captur i Skogås
-
Renault Captur i Kista
-
Renault Captur i Kungälv
-
Renault Captur i Västerås
-
Renault Captur i Ljungby
-
Renault Captur i Vellinge
-
Renault Captur i Laholm
-
Renault Captur i Järfälla
-
Renault Captur i Nässjö